Festival Mendel, pořádaný na počest Gregora Johanna Mendela, se v Brně poprvé uskutečnil v roce 2016 a letošní ročník tak bude již šestou oslavou narozenin tohoto vědce. Datum pro konání festivalu vždy připadá na víkend, který je nejblíže Mendelovu narození, tedy 20. červenci. Pojďme si tedy zrekapitulovat, co vše jsme na festivalech už zažili.
Předskokanem festivalů byla v roce 2015 akce Mendelův odkaz, která byla pořádaná ku příležitosti oslav 150 let od zveřejnění Mendelovy přelomové přednášky o principech dědičnosti. Její součástí byla videomappingová projekce na zdi Augustiniánského opatství na Starém Brně, jelikož právě zde Mendel učinil své zásadní objevy. Odtud byla projekce vysílána do vědeckých institucí po celém světě.
První oficiální ročník festivalu, na kterém jsme společně oslavili narozeniny tohoto velikána, se pak odehrál v roce 2016. Nesl název Mendel je zpět a návrat to byl opravdu velkolepý.
Festival Mendel je zpět se dělil na dvě části, v té odpolední na návštěvníky čekaly workshopy, přednášky a výstavy. Po setmění byly odhaleny světelné a audiovizuální instalace, které návštěvníky provedly různými místy, na nichž Mendel dříve působil. Kromě Mendlova náměstí se jednalo o Jánskou ulici, Zelný trh a Komenského náměstí. Tato čtyři místa symbolizovala také propojení čtyř Mendelových tváří – kněze, genetika, meteorologa a včelaře.
První ročník Mendelova festivalu se odehrával také v prostorách Mendelova muzea, kde byla k této příležitosti otevřená stálá expozice věnovaná Mendelovu vědeckému a duchovnímu působení i jeho osobnímu životu.
Druhý ročník festivalu nesl název Mendel Knows, jehož hlavním mottem bylo – Spojovat lidi, vzdělávat, podporovat. Na návštěvníky na festivalu čekaly během tří dnů tři hlavní části – odborná, zábavná a duchovní. Kromě přednášek, promítání, divadelních představení i pohybových aktivit pro děti byla součástí festivalu také zábavná laboratoř Bioskop MU, workshopy Mendelovy univerzity nebo food fest. Návštěvníci si také mohli poslechnout o zázračných rostlinách, a přitom i otestovat své chuťové pohárky. Část zábavného a zároveň vzdělávacího programu se odehrávala také v areálu Vida! science centra.
V odpoledním a večerním programu navíc nechyběly ani hudební koncerty. V závěru večera před vizuální projekcí zazněla například skupina Tata Bojs. A v rámci nočního programu se účastníci brněnského festivalu spojili i s Mendelovou rodnou obcí Vražným. V neděli pak mohli návštěvníci absolvovat komentovanou prohlídku opatství a bohoslužbu.
Třetí ročník v roce 2018 nesl název Mendel je… vědec. Stejně jako v předchozích letech se kladl důraz na multižánrovost festivalu, a kromě odborné části a zábavy spojené s vědou nabídl také umění a komunitní rozměr. Z programu si mohli vybrat jak dospělí, tak také děti, a kromě zábavných a vědecko-populárních vystoupení byly součástí festivalu opět komentované prohlídky budov a série koncertů. Tu letos zakončila skupina Support Lesbiens. Poté následovala oblíbená audiovizuální projekce v areálu opatství. Rozšířila se i místa konání, program se konal například také v Zoo Brno, Botanické zahradě MU nebo v brněnské Hvězdárně a planetáriu.
S dalším ročníkem se rozrostl i Festival Mendel, který v roce 2019 nesl podtitul Mendel je… včelař. Mendel měl zálibu ve včelařství již od dětství, kdy se chovu včel věnoval s otcem. Poté, co byl jmenován opatem augustiniánského řádu, nechal v areálu opatství postavit včelín pro 15 včelstev. Prováděl experimenty také s jejich šlechtěním a zazimováním, které se však ne vždy těšily úspěchu. Podařilo se mu ale stanovit bezpečnostní postupy pro ochranu včel před nebezpečnými nemocemi.
Ani na tomto ročníku festivalu nechyběla řada vystoupení, workshopů, prohlídek a pokusů pro malé i velké návštěvníky. Výrazně se také rozšířila nabídka občerstvení a účastníci mohli zažít skvělou atmosféru při pikniku v zahradách opatství, kde na ně kromě programu čekala i možnost odpočinku pod korunami vzrostlých stromů.
Festivalu opět nechyběl ani duchovní rozměr. V bazilice Nanebevzetí Panny Marie se konaly nejen veřejné bohoslužby, ale návštěvníci si mohli také poslechnout připravenou sérii koncertů.
Festival Mendel také expandoval do dalších měst. Dětský program byl připravený také ve Znojmě, kde Mendel působil jako učitel. Výletníci mohli zavítat také do Slezska do obce Vražné, kde se tento všestranný vědec narodil a jeho rodný dům je dodnes přístupný jako muzeum.
Před posledním ročníkem festivalu upoutal pozornost obří nafukovací hrášek, který se kutálel Brnem. Zavítal zejména na významná místa spojená s Mendelem. I přes počáteční nejistotu se nakonec Festival Mendel konal i v pandemickém roce 2020. Nechyběl opět populárně-naučný zábavný program a Mendlovo muzeum připravilo originální workshop pro děti. Pro zájemce byly pořádány i přednášky odborníků z Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy, které se pojily k velmi aktuální tématu virologie.
Odpoledne čekala na děti se svými zábavnými texty kapela BomBarďák a dospělí si zase mohli vychutnat tóny Filharmonie Brno, která zahrála známé filmové melodie. Novinkou se stalo promítání pod širým nebem. Kvůli opatřením v boji proti koronaviru byl rozšířen především venkovní program na více místech včetně například letiště v Medlánkách. Nedělní program pak zakončila mše Marka Orko Váchy na téma propojení vědy a víry.
Letošní ročník je naplánovaný na 23. – 25. 7. 2021. O jeho finální podobě ale rozhodnou také pandemické podmínky.
Osmý ročník multižánrového Mendel festivalu, který se každý rok koná na oslavu odkazu zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, se letos uskuteční 16. – 23. července. Akce nabídne bohatý hudební program, kterému vévodí koncert světoznámé francouzské skupiny Gipsy Kings. Součástí festivalu jsou populárně-vědecké přednášky v nově obnoveném Mendelově skleníku a doprovodný program pro rodiny s dětmi. Vstup na festival je i letos zdarma.
Při příležitosti výročí úmrtí Gregora Johanna Mendela 6. ledna se zástupci Jihomoravského kraje, statutárního města Brna a dalších významných institucí připojili k augustiniánské komunitě a uctili Mendelovu památku položením věnců a krátkou modlitbou u jeho hrobu.
Místo, kde Gregor Johann Mendel křížil rostliny hrachu, aby později odhalil zákony dědičnosti, znovu ožilo. V sobotu byl slavnostně otevřen obnovený Mendelův skleník, který bude sloužit jako polyfunkční objekt pro pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí.