Program ve středu – 17. 7. 2024

Odborný program

Odborný program ke stažení (kompletní).

Sdružení moravských pracovišť AV ČR & Archaia Brno z.ú.

Kdy | kdePřednášející
17.30 – 18.10

skleník
prof. RNDr. Miloš Macholán, CSc., Ústav živočišné fyziologie a genetiky, AV ČR, v.v.i.

VÁLKA GENŮ: Konflikt jako hybná síla evoluce
Konflikt můžeme pozorovat všude okolo nás. Někde nás to nepřekvapí – je kupříkladu zřejmé, že predátor a jeho kořist nebo parazit a jeho hostitel se nachází v zásadně protichůdné pozici a mají tudíž naprosto odlišné zájmy. V jiných případech to ovšem tak evidentní není. Například vztah mezi samcem a samicí by minimálně v době rozmnožování měl být v podstatě harmonický, vždyť jim přece jde o „společnou věc“. Opak je pravdou – jejich zájmy rozhodně společné nejsou. Nejen to: přestože většina z nás celkem důvěrně zná konflikty mezi sourozenci (ať už v roli jednoho z oněch sourozenců, nebo v pozici trpících rodičů), málokdo si připustí, že „válka“ zuří dokonce i mezi matkou a jejím potomkem (placenta by mohla vyprávět!). Všechny tyto konfliktní vztahy vedou k neustálému soupeření strategií a protistrategií, tedy k něčemu, čemu se odborně říká závody ve zbrojení. Evoluční biologie zná i podobný termín odkazující na Carrollovu Alenku v říši divů – princip Červené královny. Tato přednáška si klade za cíl ukázat, že stejně nekompromisní boje se odehrávají i hluboko v nás, nejen mezi našimi buňkami, ale i uvnitř našeho vlastního genomu.
18.10 – 18.50

skleník
Mgr. Milan Vrtílek, Ph.D., Ústav biologie obratlovců, AVČR, v.v.i.

Dědičnost v živočišné říši aneb není to jen o genech.
Podobnost v rámci příbuzenstva není náhodná. Může za to genetická informace uložená v DNA. Do projevu genů ovšem významně promlouvají i okolní podmínky, překvapivě i přes více generací. Přednáška nabídne příklady toho, jakými způsoby mohou rodiče živočichů, od ryb až po savce, ovlivnit prospívání svých potomků. Ať už jde o prodělání nejrůznějších chorob, nedostatek potravy nebo mateřské péče. Přijďte se dozvědět, proč je důležité geny od vlivů prostředí rozklíčovat a lépe tak pochopit fungování evoluce.
18.50 – 19.00

skleník
PŘESTÁVKA
19.00 – 19.30

skleník
Mgr. Lenka Sedláčková, Ph.D., Archaia Brno z.ú.

Svratecký náhon a jeho úloha v zásobování starobrněnského kláštera vodou
Svratecký náhon, který původně protékal přibližně středem dnešního Mendlova náměstí, byl zajímavým vodním prvkem v prostoru Starého Brna až do 60. let 20. století. Archeologické výzkumy v posledních letech doložily nejen jeho středověký původ, ale i jeho důležitou a nepostradatelnou funkci v zásobování starobrněnského kláštera vodou, jak mimo jiné odhalil i nedávný archeologický výzkum před výstavbou nového Mendelova skleníku.
19.30 – 20.10

skleník
Ing. Eliška Maršálková, Ph.D., Botanický ústav, AVČR, v.v.i.

Johann Gregor Mendel a voda
Mendel se během svého života věnoval mnoha vědeckým oblastem. V rámci svých bádání se mimo jiné věnoval pečlivým měřením podzemní vody. Jeho záznamy údajů o vodní hladině, vyhodnocené na základě odběru podzemní vody ze studny v areálu kláštera na Mendelově náměstí, jsou jedním z nejpůsobivějších aspektů Mendelových rozsáhlých fyzikálních a meteorologických pozorování.
19.00 – 20.00
Opatství
Jmenování Kateřiny z Lipé abatyší kláštera na Starém Brně, Mendelovo muzeum MU *
20.00 – 21.00
Opatství
Jmenování Kateřiny z Lipé abatyší kláštera na Starém Brně, Mendelovo muzeum MU *
21.00 – 22.00
Opatství
Jmenování Kateřiny z Lipé abatyší kláštera na Starém Brně, Mendelovo muzeum MU *
22.00 – 23.00
Opatství
Jmenování Kateřiny z Lipé abatyší kláštera na Starém Brně, Mendelovo muzeum MU *
*
Klášter na Starém Brně je spojen s mnoha významnými osobnostmi. Vraťte se s námi do časů jeho zakladatelky, královny Elišky Rejčky, v rámci hraných zážitkových prohlídek. Budete mít možnost nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, ale také do života středověkého ženského kláštera, který se právě připravuje na jmenování nové abatyše. Čeká vás ukázka kuchyně, řemesel a živá hudba. Bližší infomace na webových stránkách Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Vstupenky je potřeba rezervovat na čísle 725 311 297 nebo na mailu asistent@mendelmuseum.muni.cz. Kapacita prohlídek je omezená. Plné vstupné 300 Kč, snížené 250 Kč.